Prof. dr Sreten Sokić rođen je 1945. godine u Sevojnu. Prof. dr Sreten Sokić je autor brojnih naučnih i stručnih radova. U najnovijim podacima elektronske baze COBISS.SR (januar 2013. godine) nalaze se 553 bibliografske jedinice. Posebno izdvajamo: 45 naučnih i stručnih knjiga i monografija, 9 udžbenika, preko 50 samostalnih naučnih radova, oko 30 samostalnih naučnih i stručnih radova koji su sastavni delovi u monografskim publikacijama, preko 40 odrednica u ekonomskim leksikonima, veći broj objavljenih naučnih izlaganja na naučnim konferencijama. U više navrata prof. Sokić je bio i recenzent. Prof. Sokić je dao i veliki broj intervjua. Autor je i nekoliko prikaza knjiga, a napisao je i dve naučne kritike.

Autor je osamnaest makro naučno-istraživačkih projekata (od kojih je u sedam bio rukovodilac).

Svoju nastavno – pedagošku karijeru je započeo na Fakultetu političkih nauka kao asistent, potom napredovao u zvanje docenta, vanrednog profesora i redovnog profesora. Bio je prorektor Univerziteta u Beogradu i prodekan na Fakultetu političkih nauka. Prof. Sokić je radio i na Institutu za političke studije kao asistent, zamenik direktora i direktor. Kao generalni direktor je radio i u Valjaonici bakra i aluminijuma u Sevojnu.

Dobitnik je niza javnih priznanja i nagrada među kojima i Orden rada sa zlatnim vencem.

Prof. dr Sreten Sokić je redovni profesor na Fakultetu političkih nauka u Beogradu.

 

 

 

 

Poštovani posetioče

Na ovoj strani ćete naći najsažetiji prikaz Curriculum Vitae-а prof. dr Sretena Sokića. Ovaj prikaz se sastoji iz:

I Biografija red. prof. dr SRETEN  SOKIĆ
           
                                                                        
Profesinalna biografija:

1. Ime i prezime:  Sreten (Radoša) Sokić

2. Mesto i godina rođenja: Sevojno, 20. 08. 1945. godine

3. Doktorat, magistratura i završen fakultet  (samo godina sticanja i
gde):

      1976.    doktorat, Fakultet političkih nauka, Beograd

      1974.    magistratura, Fakultet političkih nauka, Beograd

      1973.    magistratura, Fakultet za istoriju i ekonomiju, Talahasi,  
Florida, USA

      1970.   diplomirao, Fakultet političkih nauka, Beograd

4. Sadašnja pozicija na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Beogradu:  redovni profesor

5. Predmeti  koje realizuje u nastavno obrazovnom procesu na Fakultetu političkih nauka : Ekonomija, Ekonomski sistem Srbije, Teorija i praksa javnih finansija, Ekonomija vanrednih situacija i (na doktorskim studijama) Teorija i praksa tranzicije. 

6.  Rukovodilac  smerova na poslediplomskim ( magistarskim)  
studijama na   Fakultetu političkih nauka:

Smerovi:

     a)Transformacija privrednog sistema i ekonomske politike  
Jugoslavije - smer realizovan od 1993. godine do 1997. godine,

     b) Tranzicija od administrativno-centralističke ka tržišnoj
ekonomiji  -  smer realizovan od 1993. godine do 1997. godine,

     c) Tranzicija privrednih sistema - smer se realizuje od 1997. godine   
na magistarskim studijama FPN.

7. U okviru ovih smerova izvodio je nastavu (realizovao celokupne   
programske i nastavne sadržaje) iz predmeta:

 a) Društveno - ekonomsko uređenje Jugoslavije,

 b) Svojina i tranzicija,

 c)  Ekonomija tranzicije,

 d) Teorija i praksa tranzicije.

8. Učestvovao u realizaciji nastave na univerzitetskim    
multidisciplinarnim studijama  iz Rehabilitacije i socioterapije,  
školske godine 2003. i 2004. 

9. Na specijalističkim i poslediplomskim studijama kao i u izradi
doktorskih disertacija bio je (više od dvadeset puta) Mentor,
Predsednik komisija i član komisija za odbranu.

10. Održao više stotina javnih predavanja u zemlji i inostranstvu.

11. Oblasti naučnih istraživanja:

  • Teorijske osnove nauke ekonomije,
  • Ekonomska politika i ekonomski sistem,
  • Savremene tendencije globalizacije,
  • Tranzicija privrednih sistema,
  • Ekonomska istorija Srbije.

Kretanje u karijeri (godina, institucija i zvanje):

2000. - 2001.     Prorektor Univerziteta u Beogradu ( od 04.10.2000. do  26.02.2001.)

1993. – 2006.    Rukovodilac (voditelj) smerova na poslediplomskim
(magistarskim) studijama (tri smera) FPN

1990. - 1991.    Valjaonica bakra i aluminijuma, Sevojno, generalni
direktor

1987.                Fakultet političkih nauka, redovni profesor

1984. - 1987.    Institut za političke studije, direktor

1982.                Fakultet političkih nauka, vanredni profesor

1981. -1984.     Institut za političke studije, zamenik direktora

1981. - 1983.    Fakultet političkih nauka, prodekan za nastavu

1980. - 1981. Rukovodilac Sektora za IPO, Institut za političke studije   

1977.                Fakultet političkih nauka, docent

1976. – 1978.   Profesor Više škole u Titovom Užicu za predmet

                           "Ekonomika proizvodnje" 

1974.                Fakultet političkih nauka, asistent

1970. - 1974.    Institut za političke studije, asistent

NAUČNI RAD I DOPRINOS

Katedra za političku ekonomiju i ekonomske nauke je u više navrata ocenila da je profesor Sokić je više decenija istaknuti naučni radnik.
Katedra za političku ekonomiju i ekonomske nauke i Nastavno naučno veće FPN su ocenili (19. 04. 2006.) ocenili da je Prof. S. Sokić, od izbora u zvanje redovnog profesora do danas, dalje zavidno i na visokom nivou unapredio ove osobenosti i rezultate. Posebno se (u ovim ocenama) ističe: “ Prof. dr Sreten Sokić pripada prvoj generaciji studenata Fakulteta političkih nauka i istaknuto je ime u oblasti savremene političke ekonomije, ekonomije Jugoslavije i ekonomije tranzicije. Objavio je veliki broj radova u ovoj oblasti, a njegovi najnoviji radovi posvećeni ekonomije Jugosavije i ekonomije tranzicije dobili su zapažene recenzije u stručnoj javnosti. Prof. dr Sreten Sokić je u toku svoje javne i akademske karijere bio na čelu privrednih i naučno istraživačkih institucija, rukovodilac više naučno istraživačkih projekata od nacionalnog značaja i rukovodilac poslediplomskih studija.”
Prof. S. Sokić se razvio u naučnog istraživača i pisca čiji su naučni radovi i studije (prema ocenama brojnih kompententnih naučnika) visokog dometa i posebnog naučnog značaja.
Značano je istaći i moderan pedagoški rad, rad u redakcijama i u relizaciji brojnih naučnoistraživačkih projekata.

Prof. dr Sreten Sokić je plodan pisac i istraživač, što se posebno ističe u oceni Katedre za političku ekonomiju i ekonomske nauke. Posebno ističemo: 11 knjiga, 9 udžbenika i preko 160 obimnijih naučnih i stručnih radova, objavljenih kao monografije, ili u naučnim časopisima i zbornicima i kao delovi knjiga. Komisija za izbor u zvanje redovnog profesora prikazala je 67 (šezdeset i sedam) objavljenih naučnih i stručnih radova. Prof. Sokić je veoma aktivno učestvovao i u preko 18 (osamnaest) naučno – istraživačkih projekata (kao istraživač, zamenik rukovodioca projekta i kao rukovodilac projekta) iz kojih su proizašli naučni rezultati, monografije i studije. Aktivno je učestvovao (saopštenjima i prilozima) na brojnim naučnim skupovima. Objavio je više od 150 (sto pedeset) članaka u nedeljnicima i novinama. Bio je urednik niza edicija i redakcija. Član je redakcije uglednog časopisa za filozofiju, društvene nauke i političku kritiku SRPSKA SLOBODARSKA MISAO od 2000. godine. U elektronskom sistemu COBISS.SR (jun 2011) nalazi se i obrađeno je 514 bibliografskih jedinica prof. dr Sretena Sokića

Posebno je važno istaći da je osam knjiga profesora Sokića naišlo na veoma zapaženu pažnju naučne i stručne javnosti. Može se reći da je ovaj odjek bio izuzetno pozitivan i govori sam za sebe. Objavljeno je više prikaza i osvrta.
Ovom prilikom najsažetije ističemo deo naučnih i stručnih ocena tri knjige objavljene poslednjih godina:

1)  Naučno delo " EKONOMIJA TRANZICIJE "  sadrži šest odeljaka,   dvadeset tri glave i pogovor. Obim je 678 strana.  ( Izdavač: Zavet, Beograd, 2003. godine, ISBN 86 - 7034 - 055 - 0.). Ovo delo je od naučne kritike ocenjeno kao " KAPITALNO DELO".
"Ovo kapitalno delo ima za cilj da naučno i analitički dokumentuje, objasni i razreši probleme i zadatke u razumevanju tranzicione evolucije od "kapitalizma" ka "postkapitalizmu", kao i tranzicije iz "socijalizma"." (V.G. Prikaz u Ekonomskoj politici, 4 april 2005. godine , str. 23.).  "Profesor Sokić je naučno i istračivački dokazao da je velik broj onih zemalja tranzicije, među kojima prednjači naša zemlja, koje su vršile samo marketinške reforme simulirajući promene, razarale istovremeno kapital kao osnovu demokratije i života građana" ( Prikaz  M.T. V. S. Jun 2005., str. 61.).

2) Naučno delo "KAPITAL U EKONOMIJI TRANZICIJE" (Izdavač Zavet, Beograd, 2005. godina, 840 strana, ISBN 86 - 7034 - 065 - 8) prema jedinsktvenoj oceni naučne kritike prestavlja "briljantnu analizu tranzicionih procesa ... pravi "gejzer" novih saznanja ... knjiga je izazov i novi stimulans za kontinuirana naučna istraživanja u budućnosti, sobzirom da su u njoj dati kvalitetni odgovori na mnogobrojna otvorena otvorena teorijska, metodološka i praktična pitanja. Ona je interdisciplinarni dijalog, istraživanje i projektovana poruka u smislu koncepta reformi i strategije promena" navedeno je u jednom od devet objavljenih prikaza i osvrta.
Ili ... "Autor nam, u ovoj knjizi, nudi opsežne studije vrhunske naučne zasnovanosti, društvenih fenomena našeg doba. Studije glavnih oblasti društvene reprodukcije, njihovih osobenosti, tendencija, idejno političkih dilema ali i neminovnosti promena. Po sredi su aktuelni procesi koji prožimaju  - kako zreli kapitalizam a posebno države prethodnog socijalizma ... Knjiga je ušla u analize fenomena, može se reći, našeg univerzalnog sveta. Ona obrazlaže (na osoben - briljantan način) bitne manifestacije ekonomskog uređenja, države i politike, pretenzije socijalnih snaga i ideologije kao savremeni kompleks društvenih tokova. Mnoštvo je činjenica koje se tu ukršta, prepliće, progresivnih invencijaali i zabluda, realnih poduhvata politike ali i zastoja, neuspeha u reformama i promenama. Konstatuju se, obuhvatno i analitički, u tome, kako i autor kaže "zloćudne pojave".
Smatramo da je značajno istaći i ocenu: " Ovo delo "istančane smelosti" kao nastavak bogatog naučnog opusa autora  (dolazi nakon "Ekonomije tranzicije" - koja je po mišljenju stručne kritike ocenjena kao "kapitalno delo") je presudno obogaćeno kvalitativno novim istraživanjima i naučnim saznanjima "stvarajući" izazovnu "knjigu sa naučnom svrhom" za koju se može reći da je vizija budućnosti u sadržajima i strategiji reformi ka kapitalu i ekonomiji u zemljama tranzicije iz "postsocijalizma" i posebno Srbiji, odnosno Uniji SCG. Autor jasno ukazuje da sedenje "skrštenih ruku" prestavlja najbrži put ka "samouništenju". Ponuđena je knjiga koja ne prenaglašava moć kapitala, ali insistira na rušenju prepreka njegovoj ekonomskoj snazi i "civilizacijskoj misiji" ... Ova obimna knjiga pretstavlja jednu, neophodno je posebno istaći, superiornu analizu ekonomskih i socijalnih činjenica stvarnosti,  procesa "koji su u toku" i zakonitosti vezanih za složene puteve tranzicije u najsavremenijim razvojnim tokovima i konfliktima kapitala. Knjiga nudi originalni putokaz izlaska iz našeg košmara i razvija nesporne naučne argumente u korist zaključka da moraju što pre ustuknuti "lažni reformatori" i druge zapreke "radikalne promene stvarnosti" ka neminovnom i prirodnom boljitku "ka najdragocenijem i najtrajnijem".
Jedan deo ove naučne studije bio je predložen kao lireratura za predmet EKONOMIJA  na trećoj godini studija na Fakultetu političkih nauka.

 3) Studija “SRBIJA U PROCESIMA KAPITALA”, Zavet, Beograd, 2008. , str. 634. ISBN 978-86-7034-068-8. Naučna kritika je zapazila ovo naučno dalo i dala visoke ocene o njemu. Primer: ” Knjiga prof. dr Sretena Sokića “Srbija u procesima kapitala” predstavlja izvanrednu analizu naše sveukupne ekonomske realnosti, posmatrano kroz prizmu savremenih svjetskih ekonomskih tokova i tendencija. Ona predstavlja rezultat temeljnog naučno - istraživačkog poduhvata, koji oslikava trenutno mjesto ekonomskog sistema Srbije u okviru svjetskog ekonomskog sistema. Knjiga nije ideološki opterećena, već predstavlja teorijski zasnovan kritički osvrt na sve one nedostatke u vitalnim segmentima ekonomskog sistema Srbije.
Iako ima stavova po kojima je ekonomija “nedovršena nauka”, istakao bih činjenicu da ova knjiga, i uopšte dugogodišnji naučni i istraživački napori prof. dr Sretena Sokića, predstavljaju nesumnjiv doprinos ekonomskoj nauci. Iskoristio bih priliku da naglasim da mi predstavlja veliku čast i zadovoljstvo što mogu javno da dam svoj komentar na ovo naučno djelo.
U ovoj knjizi, autor na izvanredan način, numerički i tabelarno, predstavlja srpsku ekonomiju, njene karakteristike i razvojni put kroz višedecenijsku političko - ekonomsku transformaciju našeg društva. Ta analiza predstavlja splet političkih zbivanja, kao i ekonomskih tokova koji prate ta zbivanja ili predstavljaju posledice istih.
Knjiga “Srbija u procesima kapitala” predstavlja zaokruženu političko - ekonomsku analizu našeg društva, i kao takva, odličnu polaznu osnovu za dalje naučno - istraživačke poduhvate u ovoj naučnoj oblasti.” (Osvrt, SSM, br. 76.).

4) Naučno delo "EKONOMIJA JAVNE POTROŠNJE", Čigoja štampa i FPN, Beograd, 2011. god., str. 378. ISBN 978-86-7558-792-7. Naučna javnost iznosi pozitivne osvrte na ovo naučno delo: "Na osnovu krucijalnih analiza koje su izvedene u ovoj studiji, može se zaključiti da su javne finansije i javna potrošnja, kao njihov najznačajniji segment, veoma važni za određeno društvo, za njegov uspješan razvoj. Javna potrošnja, kao što se u knjizi može vidjeti, predstavlja „kamen temeljac“ uspješnog ekonomskog rasta i razvoja svake zemlje, pa i Srbije, ali samo ako se sa javnom potrošnjom postupa uvažavajući ekonomske zakonitosti, kao i objektivne datosti i mogućnosti određenog društva. Naučno djelo prof. dr Sretena Sokića otvara niz pitanja vezanih za oblast javne potrošnje, ali i nudi niz rešenja na koji način treba pristupiti javnoj potrošnji, kao pokretaču ekonomskog rasta i razvoja... Posebno naglašavamo da je autor u knjizi „Ekonomija javne potrošnje“ ponudio jedan novi, veoma značajan, politikološki analitički pristup javnim finansijama i javnoj potrošnji. Javna potrošnja se posmatra u svjetlu promjena oblika društvenog i državnog uređenja. Karakter, obim i politika upravljanja javnim finansijama umnogome su determinisani politikom u cjelini. Međutim, i uspješnost određene politike zavisi od načina na koji se upravlja materijalnim sredstvima, tj. javnim finansijama i javnom potrošnjom. Analitički pristup prof. dr Sretena Sokića daje teoriji (ali i praksi) javnih finansija jedan novi pravac, pritom uvažavajući objektivne datosti i realne mogućnosti cjelokupne ekonomije Srbije, ali i savremene tendencije javne potrošnje. Zahvaljujući sadržaju knjige, ova naučna ekonomska oblast – teorija i praksa javnih finansija – bogatija je za naučno djelo originalnog metodološkog i analitičkog pristupa i izuzetno značajnog teorijskog dometa." (Prikaz knjige, Godišnjak FPN, br. 5, 2011)

Na osnovu brojnih naučnih i stručnih ocena i recenzija dominira jedinstven stav da je Prof. S. Sokić veoma uspešno sjedinio teorijska razmatranja sa empirijskom ekonomskom analizom koja je rezultirala usmerenošću na viziju ekonomije i kapitala u savremenosti, tranzicionim procesima i globalističkim deformacijama. Iz celokupne naučne produkcije raspoznaje se nit upornog dokazivanja kako haotične tendencije svetskih tokova ekonomije stvaraju neminovne epicentre krize i haotične agregate budućnosti. U celokupnoj naučnoj produkciji (čije bogatstvo je sažeto prikazano u ovom materijalu) pokazuje se stvaranje sa teorijskom ciljevima, usmeravanim pravcima analize i prioritetima vezanim za naučnu i praktičnu aktuelnost. Brojni su istraživački fenomeni i naučne analize sadržani u objavljenim knjigama, monografijama, preglednim člancima u vodećim časopisima, poglavljima u tematskim zbornicima i radova, edicijama posvećenim određenim naučnim oblastima, radovima saopštenim na naučnim skupovima, drugim radovima i aktivnostima (javna predavanja, panel rasprave i dr.). Široka i bogata stvaralačka aktivnost se može, sa visokim stepenom pouzdanosti na duži rok, može vrednosno opredeliti sa indikatorima visoke naučne kompetentnosti profesora S. Sokića. 
Najšira i kompetentna ocena je da „Prof. S. Sokić veoma uspešno u svom bogatom naučnom opusu spaja složena i kompleksna teorijska saznanja sa empirijski saznatim okolnostima, procesima i tendencijama. Posebno u teorijskim analizama stvarnosti Srbije, Tranzicije svetske ekonomija i oranzicije postsocijalističkih zemalja. Ključnim naučnim doprinosom može se smatrati i naučna analiza buduće razvojne politike Srbije u najsavremenijim tokovima kapitala.“ (Prof. Dr Ljubisav Marković).
Profesor Sreten Sokić poseduje i svoj širi  CURRICULUM VITAE.
 
Beograd                                                  

 07. 04 2009.

 

Biografija red. prof. dr Sreten Sokić - ruski jezik

Biografija red. prof. dr Sreten Sokić - engleski jezik